Edukacja Ekologiczna FotoPLUS
Gości online
Naszą witrynę przegląda teraz 17 gościII Tatry Wysokie CEE - Dolina Pięciu Stawów |
![]() |
![]() |
Wpisany przez henryk mielcarz | |||
W dniach od 25 do 27 września 2020 roku wędrowaliśmy na szlakach II Rajdu Tatry Wysokie CEE - Dolina Pięciu Stawów 2020. Legendarna tatrzańska dolina w jesiennej już odsłonie, pokazała nam nam z czym możemy się zmierzyć w górach wysokich... II Tatry Wysokie CEE - Dolina Pięciu Stawów 2020
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, w naszym autokarze na całej trasie przejazdu obowiązywało korzystanie z maseczek ochronnych. Osoby mające jakiekolwiek objawy infekcji lub przechodzące kwarantannę nie mogły wziąć udziału w rajdzie. Przed wejściem do autokaru wszystkim została zmierzona temperatura. Zasady takie obowiązują do odwołania!
Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich, Klub PTTK Mała Akademia Turystyczna oraz Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny PTTK Strzelecka Jedynka
Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych najcenniejszych terenów w Tatrach Polskich, udział w kolejnym rajdzie Konfrontacji Turystycznych CEE zaliczanym do odznaki Korona CEE, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2020, popularyzacja górskiej turystyki kwalifikowanej, popularyzacja odznaki GOT oraz zagospodarowanie czasu wolnego dorosłych, dzieci i młodzieży. W dniach 25 - 27 września 2020 turyści Oddziału PTTK CEE w Strzelcach Opolskich odwiedzili ukochane Tatry, aby podążyć swoimi ulubionymi szlakami.
Sobotnia wyprawa rozpoczęła się w deszczowej aurze, ale potem było tylko lepiej. Turyści wędrowali indywidualnie, dopasowując trasę do swoich upodobań. Część grupy wyruszyła w Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
Dolina Pięciu Stawów należy do z najznamienitszych tatrzańskich zakątków. Stawów w dolinie przy sprzyjających warunkach jest sześć. Jednak z uwagi, że najmniejszy, Wole Oko, częstokroć wysycha, uznano go niegodnym i nazwa doliny zawiera jedynie pięć jezior. Są to, spoglądając od schroniska: Przedni Staw, Mały, Wielki, Czarny oraz Zadni Staw. Dzisiejszy krajobraz to efekt działalności lodowca. Dolina ma około 4 km długości i powierzchnię 6,5 km2. Lodowiec wyżłobił w dolinie obszerne dno w kształcie sierpa z wierzchołkami skierowanymi na północny zachód (pod Świnicę) i północny wschód (pod Świstową Czubę). Polodowcowe jeziora mają łączną powierzchnię 61 ha.
Druga część grupy wybrała się w tym dniu do Doliny Roztoki - U-kształtnej doliny otoczonej przez malownicze górskie szczyty, leżącej w Tatrach Wysokich, pomiędzy Doliną Rybiego Potoku, a Doliną Waksmundzką. Od północnej strony ograniczona jest monumentalnym masywem Wołoszyna, a od południowej – Opalonego.
Dolina Roztoki posiada dwa odgałęzienia. Jednym z nich jest półkilometrowa Buczynowa Dolinka otoczona przez skaliste i postrzępione szczyty Buczynowych Turni, Granatów, Czarnej Ściany i Koziego Wierchu. Jej nazwa według ludowych podań wzięła się od górala o nazwisku Bucz, który w niej zginął i został pochowany, choć bardziej prawdopodobne wydaje się, że nazwa pochodzi od górujących nad nią Buczynowych Turni. Przed dolinkę przebiega żółty szlak turystyczny z Doliny Pięciu Stawów na Przełęcz Krzyżne.
Sobotni wieczór turyści spędzili w słynnym szałasie gospodarzy - Kasi i Krzyśka, przy siarczystej muzyce w wykonaniu kapeli góralskie, delektując się miejscowymi specjałami kuchni góralskiej. Niedzielne wędrówki również odbywały się zgodnie z indywidualnymi preferencjami turystów. Korzystając z pięknej pogody część grupy wybrała się na Polanę Kondratową – położoną na wysokości ok. 1300–1370 m n.p.m., zajmującą płaskie dno Doliny Kondratowej w Tatrach Zachodnich. Powstała na dnie stawu morenowego, który wytworzył się w kotle lodowcowym. Dawniej była koszona, stanowiła część Hali Kondratowej. Stały na niej szałasy, szopy i bacówka. Ostał się tylko jeden z nich – bacówka, która w 1984 r. została przez Muzeum Tatrzańskie wyremontowana. Stoi w dolnej części polany i jest niewidoczna ze szlaku turystycznego. Inni powędrowali dalej, do Hali Gąsienicowej położonej w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje ona Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali Gąsienicowej należało do Hali Królowej. Trzecia część grupy spędziła przyjemnie czas na termach w Białce Tatrzańskiej.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszym kolejnym rajdzie.
|