Edukacja Ekologiczna FotoPLUS
Gości online
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gościXVII Rajd Tatrzański CEE |
![]() |
![]() |
Wpisany przez henryk mielcarz |
Początek wakacji! Ale to nie jednodniowy rajd wakacyjny. To fantastyczny czterodniowy rajd po polskich Tatrach Zachodnich. W dniach 1-4 lipca 2021 roku wędrowaliśmy na bajecznych szlakach w Dolinie Chochołowskiej. XVII Rajd Tatrzański CEE - Dolina Chochołowska 2021 Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich. Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych najcenniejszych terenów Doliny Chochołowskiej w obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, udział w kolejnym rajdzie Konfrontacji Turystycznych CEE zaliczanym do odznaki Korona CEE, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2021, - popularyzacja turystyki górskiej, popularyzacja odznaki GOT i Korony CEE oraz zagospodarowanie czasu wolnego dorosłych, dzieci i młodzieży w czasie wakacji.
WERSJA 1 - Dolina Chochołowska - Polna Huciska - Dolina Dudowa (1002 m n.p.m.) - Niżnia Kominiarska Polana (1093 m n.p.m.) - Zahradziska (971 m n.p.m.) - Kiry (727 m n.p.m.), WERSJA 3 - Dolina Chochołowska - Polna Huciska - Dolina Dudowa (1002 m n.p.m.) - Starorobociańska Dolina (1052 m n.p.m.) - Polana Trzydniówka (1081 m n.p.m.) - Polana Chochołowska (1105 m n.p.m.) - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m n.p.m.) - Grześ (1653 m n.p.m.) - Długi Upłaz (1632 m n.p.m.) - Rakoń (1879 m n.p.m.) - Pod Wołowcem (1862 m n.p.m.) - Wyżnia Dolina Chochołowska (1387 m n.p.m.) - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m n.p.m.) - Polana Trzydniówka (1081 m n.p.m.) - Polana Huciska (983 m n.p.m.), Pierwszego dnia, w trybie aklimatyzacyjnym, wędrowano z Doliny Chochołowskiej, przez Przełęcz Iwaniacką do Doliny Kościeliskiej. Drugiego dnia wyruszono dwoma grupami – pierwsza w celu penetrowania Doliny Strążyskiej, druga – do Doliny Gąsienicowej.
Trzeciego dnia zdobywano Grzesia, Rakoń i Wołowca. Grześ to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1653 m n.p.m., położony w północnej grani Wołowca. Przez jego grzbiet przebiega granica polsko-słowacka. Stoki Grzesia opadają do trzech dolin: Chochołowskiej (po stronie polskiej) oraz Łatanej i Bobrowieckiej Doliny Orawskiej (po stronie słowackiej). Wierzchołek Grzesia jest obły i porośnięty trawą oraz kosodrzewiną. Występują na nim także sit skucina i bliźniczka psia trawka (które jesienią żółknąc i czerwieniejąc nadają mu piękny kolor). Niegdyś jego stoki były wypasane. Szczyt zbudowany jest z piaskowców kwarcytowych. Z kolei Rakoń to szczyt o wysokości 1879 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich. Przez jego wierzchołek przechodzi granica polsko-słowacka. Zbocza Rakonia opadają do trzech dolin – od strony słowackiej do Doliny Łatanej i Doliny Rohackiej, natomiast od strony polskiej do Doliny Chochołowskiej. Od sąsiadującego z nim od północy Grzesia (1653 m n.p.m.) oddzielony jest Łuczniańską Przełęczą (1602 m n.p.m.), a od znajdującego się na południu Wołowca (2064 m n.p.m.) – Przełęczą Zawracie (1863 m n.p.m.). Zbocza Rakonia były niegdyś wypasane i wchodziły w skład Hali Chochołowskiej. Tylko najwytrwalsi uderzyli na Wołowiec (2064 m n.p.m.), który jest szczytem leżącym w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Jego wierzchołek jest miejscem zbiegu (zwornikiem) trzech grani – od strony wschodniej głównej grani z Łopatą i Jarząbczym Wierchem, od strony północnej grani z Rakoniem, Grzesiem i Bobrowcem, a od strony południowo-zachodniej, leżącej po słowackiej stronie, grani z Rohaczami. Jego stoki opadają do trzech dolin: Chochołowskiej, Rohackiej i Jamnickiej. Nazwa szczytu pochodzi najprawdopodobniej od bydła pasącego się niegdyś na jego zboczach. Czwartego dnia, w kilku grupach, udano się na Termy Bania, Nosal, Gubałówkę lub Kasprowy Wierch. Dowolne lokalizacje, aby pożegnać na kilka miesięcy z Tatrami i nacieszyć oczy pięknymi widokami. Serdecznie dziękujemy za udział w rajdzie, fantastyczne humory i energetyczne zaangażowanie na przymierzanych szlakach. Dziękujemy za zdyscyplinowanie czasowe i miejscowe. |