• 15.jpg
 • 2.jpg
 • 9.jpg
 • 8.jpg
 • 31.jpg
 • 12.jpg
 • 7.jpg
 • 5.jpg
 • 10.jpg
 • 3.jpg
 • 6.jpg
 • 1.jpg
XX Rajd z Mikołajem Drukuj Email
Wpisany przez henryk mielcarz   

XX Rajd z Mikołajem CEE odbył się w tym roku w dniach od 10 do 12 grudnia. Wędrowaliśmy po najciekawszych trasach Gór Opawskich. W czasie rajdu podsumowaliśmy również cały rok naszych Turystycznych Konfrontacji. Mikołaj przygotował prezent w postaci Mistrzostw CEE w Kręglach! Baza w magicznym Gościńcu Pod Bukiem!

XX Rajd z Mikołajem CEE - Góry Opawskie 2021

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, w autokarze na całej trasie przejazdu obowiązuje korzystanie z maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Osoby mające jakiekolwiek objawy infekcji lub przechodzące kwarantannę nie mogą wziąć udziału w rajdzie. Osoby z objawami infekcji, z kaszlem, gorączką nie będą mogły wejść do autokaru. Przed wejściem do autokaru wszyscy zostaną poproszeni o dezynfekcję rąk i umożliwienie pomiaru temperatury ciała. Maseczki pozostają obowiązkowe w pomieszczeniach. Na zewnątrz bez maseczek przy zachowaniu dystansu min. 1,5 m.

Organizatorem Rajdu Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich oraz Program Edukacja Ekologiczna PLUS 2021. Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych najcenniejszych terenów w naszych Górach Opawskich, udział w kolejnym rajdzie Konfrontacji Turystycznych CEE zaliczanym do odznaki Korona CEE, II Koronacja CEE 2021, podsumowanie Konfrontacji Turystycznych CEE 2021, realizacja programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2021,
 popularyzacja górskiej turystyki kwalifikowanej, popularyzacja odznaki GOT PTTK oraz zagospodarowanie czasu wolnego dorosłych, dzieci i młodzieży.

W programie rajdu znalazło się: przejście trasą: Pokrzywna - Szyndzielowa Kopa (533 m n.p.m.) - Zamkowa Góra (571 m n.p.m.) - Przełęcz pod Zamkową Górą (508 m n.p.m.) - Złodziejska Droga - Srebrna Kopa (785 m n.p.m.) - Przełęcz pod Kopą (724 m n.p.m.) - Biskupia Kopa (891 m n.p.m.) - Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą” (765 m n.p.m.) - Ścieżką Langego do Ziemowita. Drugiego dnia: Pokrzywna - Krzyżówka (427 m n.p.m.) - Skałki Karolinki (400 m n.p.m.) - Żabie Oczko - Olszak (453 m n.p.m.) - Pokrzywna, oraz wejście na Górę Chrobrego.

W dniach od 10 do 12 grudnia turyści Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich wyruszyli w Góry Opawskie na ostatni w bieżącym roku XX Rajd z Mikołajem – jubileuszowy i ostatni w tym cyklu. Rajd rozpoczęto z impetem wieczornym turniejem kręgli. Niewprawionym trudno było rzucać wielkimi kulami, ale niektórzy okazali się biegli w tej sztuce. Mistrzami turnieju zostali Adam Kaczmarek – I miejsce, Anna Kaczmarek – II miejsce i Wiktoria Cytera – III miejsce.

II dzień upływał na wędrówce po rzadziej uczęszczanym szlaku, w pięknej zimowej scenerii. Przemierzano trasę: Pokrzywna - Szyndzielowa Kopa (533 m n.p.m.) - Zamkowa Góra (571 m n.p.m.) - Przełęcz pod Zamkową Górą (508 m n.p.m.) - Złodziejska Droga - Srebrna Kopa (785 m n.p.m.) - Przełęcz pod Kopą (724 m n.p.m.) - Biskupia Kopa (891 m n.p.m.) - Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą” (765 m n.p.m.) - Ścieżka Langego - Droga Amalii nad Anusią - Piekiełko (484 m n.p.m.) - Bukowa Góra (506 m n.p.m.) - Jarnołtówek (360 m n.p.m.). Szyndzielowa Kopa to szczyt, którego nazwa pochodzi od szyndziołów, czyli drewnianych gontów służących do krycia dachów. Można na nim znaleźć słupki z rzymskimi liczbami będące pozostałością po lasach miejskich Prudnika – rewir Pokrzywna, które były podzielone na parcele oznaczane numerami. Zamkowa Góra to trzecia co do wysokości góra Gór Opawskich. Na jej szczycie w średniowieczu stał niewielki, kamienny zameczek, składający się z suchej fosy, murów i wieży obserwacyjnej, który służył prawdopodobnie do pilnowania traktu handlowego z Wrocławia do Opavy, przebiegającego pod szczytem. Obecnie zachowały się jedynie bardzo nikłe ślady wieży obserwacyjnej. Po krótkim pobycie na szczycie ruszyliśmy dalej kierując się czerwonymi oznaczeniami w dół. Na Przełęczy pod Zamkową Górą jest gdzieś ukryty kamień będący symbolicznym grobem czarownicy. A kim była ta czarownica?

Legenda o Czarownicy z Zamkowej Góry

Kilkaset lat temu w Jarnołtówku w rozsypującym się domku w lesie mieszkała uboga staruszka nazywana babcią Speil. Jej jedynym utrzymaniem było znachorstwo, sprzedaż owoców i leśnych ziół. Większość mieszkańców bała się jej i uważała za czarownicę posądzając ją o czary. Odtrącona staruszka powiesiła się na dużym buku stojącym na Przełęczy pod Zamkową w miejscu trójgranicznym. Dopiero po wielu dniach wiszące na drzewie zwłoki zauważył myśliwy Franciszek i zaalarmował trzech sąsiednich właścicieli ziem. Nikt jednak nie chciał pochować staruszki, bo choć pochodziła z Jarnołtówka to wisiała na drzewie na terenie Janova, które swoje korzenie miało na terenie Pokrzywnej (Prudnika). Spór trwał. W końcu myśliwy Franciszek sam pogrzebał czarownicę, a na jej grobie postawił biały głaz. Pewnej nocy wracali tędy weseli muzycy z Janova i postanowili nad grobem zagrać nielubianą przez babcię piosenkę. Wtem zerwał się silny wiatr i muzykanci szybko uciekli...

Kolejny szczyt tego dnia to Srebrna Kopa – druga co do wysokości góra polskiej części Gór Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina), w Sudetach Wschodnich. Nazwa związana jest z poszukiwaniami srebra na stokach góry.  Kulminacją dnia było wejście na Biskupią Kopę a potem spotkanie w schronisku.

Trzeciego dnia zimowym szlakiem wędrowano dwoma etapami …

Etap pierwszy: Pokrzywna - Krzyżówka (427 m n.p.m.) - Skałki Karolinki (400 m n.p.m.) - Żabie Oczko - Olszak (453 m n.p.m.) - Jarnołtówek.

Drugi etap prowadził na Górę Parkową – masyw w Górach Opawskich (cz. Zlatohorská vrchovina), w Sudetach Wschodnich, w rejonie Głuchołaz. Bardziej jest znana pod nazwą Góra Chrobrego. Na masywie, nad Wiszącymi Skałami, znajduje się zabytkowa kapliczka św. Anny z 1908 r. Do masywu Góry Parkowej zalicza się szczyty górskie: Przednią Kopę (Vorder-Koppe, 467 m n.p.m.), Średnią Kopę (Mittel-Koppe, 543 m n.p.m.) i Tylną Kopę (Hinter-Koppe, 527 m n.p.m.). Wzdłuż drogi na szczyt Przedniej Kopy znajdują się kamienne kapliczki drogi krzyżowej. Prawie cały obszar masywu jest porośnięty lasem świerkowym. Pozostałości dawnego lasu bukowego można zobaczyć na północnych stokach, schodzących do doliny Białej Głuchołaskiej, chronionego w obrębie rezerwatu przyrody Las Bukowy.

 

 

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie.

 

Członkowie Wspierający CEE

Edukacja Ekologiczna RAZEM

 • 12.jpg
 • 3.jpg
 • 23.jpg
 • 31.jpg
 • 13.jpg
 • 26.jpg
 • 14.jpg
 • 9.jpg
 • 34.jpg
 • 16.jpg

Edukacja Ekologiczna FilmPLUS

Wszystkie filmy Staszka
Reklama
Prawdziwa historia zatrzymana obiektywem kamery. Bezcenne!

Sonda

Dokąd na kolejny rajd?